3 Ocak 2018 Çarşamba

A, B, C, D Grubu hisseler neyi temsil eder?

Borsa İstanbul'da 4 gruba ayrılmış olan hisseler vardır ve her biri farklı işleyiş biçimine sahiptir
BİST’te işlem gören hisse senetlerinin Fiili Dolaşımdaki Pay (FDP) değerlerine göre, farklı kategorilere ayrılarak, farklı alım satım kurallarına bağlanması amaçlanmıştı.

Bu amaç doğrultusunda ABC Düzenlemesi adı altında hisse senetleri A-B-C ve D grubu olarak kategorilendirmeye tabi tutuldu.

Bu kategorilere göre:

A Grubu hisseler: 30 milyon lira FDP değer olan paylar A grubuna dahil edilmişyir. Bu paylar sürekli müzayede yöntemine tabidir. Kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya verme işlemlerine konu olabilirler.

B Grubu hisseler: 30 milyon liradan düşük ancak 10 milyon liradan fazla FDP değeri olan paylar B grubu olarak nitelendirildi. Bu paylar sürekli müzayede yöntemine tabidir. Kredili alım, açığa satış, ödünç alma vya ödünç verme işlemlerine (yüzde 50 özkaynak kabul edilerek) konu olabilirler.

C Grubu hisseler: 10 milyon lira altında kalan paylar C grubu olarak sınıflandırılmıştır. Piyasa yapıcısı veya likidite sağlayıcısına sahip olması durumunda sürekli müzayede işlem yöntemine, piyasa yapıcısı veya likidite sağlayıcısına sahip olmaması durumunda tek fiyat işem yöntemine tabi olmaktadırlar. Kredili alım işlemi veya açığa satışa konu olamazlar. Kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak olarak kabul edilemiyorlar.

D Grubu hisseler: BİST pay piyasası dışında kalan, Gelişen İşletmeler Piyasası, Serbest İşlem Platformu, Nitelikli Yatırımcı İhraç Pazarı ve Gözaltı Pazarı’nda işşem gören paylar D grubu olarka sınırlandırılmıştı. Kredili alım işlemi veya açığa satışa konu olamazlar.

Hisse senetlerinin dahil oldukları gruplar Ocak-Haziran ve Temmuz-Aralık olmak üzere 6 ayda bir güncelleniyor.

Alıntı:
http://www.borsagundem.com/haber/a-b-c-d-grubu-hisseler-neyi-temsil-eder/1264636


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder