6 Şubat 2018 Salı

Enerjisa'nın halka arzında yabancı payları dağılımı

Aslan payı ‘İngiliz’e

Halka arzda yabancılar 465 milyon lot talep ederken 180 milyon lot satın aldı. Halka arzda pastanın en büyük bölümü yani 180 milyon lot için yüzde 85’i yurtdışı kurumsal yatırımcılara ayrılmıştı.

Yurtdışı kurumsal yatırımcılardan hisseye gelen talep 2.5 kat yani 465 milyon lot oldu.

Yurtdışı kurumsal yatırımcılar kendilerine verilmesi planlanan 180 milyon lotluk hisseyi aldı. Ancak yerlilerden gelen yoğun talep üzerine yerlilere halka arzda ek satış için ayrılan pay dağıtılınca yabancılar halka arzda kendilerine ayrılan lot miktarını almalarına rağmen toplam dağılım içerisindeki payları yüzde 85’ten yüzde 76.5’e düştü.

Yabancı talebinde 45 milyon lotu ise sadece 3 kurum aldı. Halka arzda payların yüzde 8.23’ünü satın alan İngiliz Blackrock en büyük yatırımcı oldu. ABD’li Fidelity Management yüzde 7.29, ABD’li Moon Capital ise yüzde 5.64 pay aldı.

Enerjisa, ENJSA kodu ile 8 Şubat Perşembe  6.25 TL fiyattan işleme açılacak.

Hisseleri halka arzdan alamayanların ilk işlem gününde borsadan hisse almaya çalışması senette sert atakları getirebilir.

CEO’lar memnun

Sabancı Holding CEO’SU Mehmet Göçmen, “geldiğimiz noktada Enerjisa Enerji’ye özellikle yabancı yatırımcılardan gelen yüksek talebin, bizim açımızdan olduğu gibi Türkiye ekonomisi ve sermaye piyasalarının derinleşmesi açısından da büyük bir önem taşıdığını düşünüyoruz” dedi.

Şirketin Alman ortağı E.ON Üst Yöneticisi Johannes Teyssen ise “Bu başarı, yerli ve yabancı yatırımcıların Enerjisa’nın performansına duydukları güveni gösteriyor.  9 milyon müşterimiz daha da büyüyen gücümüzden fayda sağlayacaklar” diye konuştu.

Enerjisa CEO’su Kıvanç Zaimler de yaptığı açıklamada şirketin bugüne kadar sürdürdüğü başarılı performansı daha da güçlendirerek, kârlı ve güçlü büyüme sağlayacağını belirtti.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder